Zabytkowa Kopalnia Węgla Guido

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu to unikatowe miejsce dostępne dla zwiedzających i jedyne zachowane wyrobisko niemające odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na całym świecie.

Kopalnia Węgla „Guido” została założona w 1855 r. Wówczas magnat przemysłowy- Guido Henckel von Donnersmarck założył kopalnię węgla kamiennego „Guido” na potrzeby należącej do niego huty. W latach 70. XIX wieku rozpoczęto tam regularne wydobycie węgla. Gdy po podziale Śląska „Guido” pozostała po stronie niemieckiej (1922 r.), stała się wówczas częścią kopalni „Delbrück” („Delbrückgrube”). Niestety po wyeksploatowaniu złóż kopalnia „Guido” straciła na znaczeniu. Po zakończeniu II wojny światowej zamieniła się w nieczynny rejon Kopalni Makoszowy. Rok 1967 przyniósł „Giudo” przeistoczenie się w kopalnię doświadczalną „M-300”. W 1982 roku kopalnię tę przekształcono w skansen górniczy „Guido”. Stał się on atrakcją turystyczną na Górnym Śląsku ze względu na zachowane w skansenie zabytkowe obiekty techniki górniczej. Skansen Guido jako placówka muzealna działał do 1996 roku. Już wtedy stanowił on jedyną na świecie kopalnię węgla kamiennego dostępną dla turystów. Jedenaście lat później wznowiono tu ruch turystyczny.

Znajdujące się w skansenie „Guido” XIX-wieczne wyrobiska, wieża wyciągowa oraz budynki maszyny wyciągowej i nadszybia zostały wpisane do rejestru zabytków w 1987 roku. To właśnie wtedy podjęto kroki mające na celu zaadaptowanie tego obiektu na cele muzealno-turystyczne.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” składa się z ze strefy naziemnej pełnej wspaniałych eksponatów (np. maszyna wyciągowa z1927 r. czy koło linowe maszyny wyciągowej z 1934 r.). Kolejnym etapem zwiedzania jest zjazd prawdziwą, oryginalną klatką szybową na poziom 170 m. Następnie z podszybia kopalnianego trasa ta prowadzi zwiedzających w głąb podziemi poprzez wykuty w litej skale przekop. Znajdują się tu świetnie zachowane stajnie, które przenoszą turystów w klimat XIX-wiecznej kopalni. Aranżacja wnętrz i interaktywna formuła zwiedzania, oparta na efektach audiowizualnych (m.in. piski szczurów, trzeszczenie stropów i rozmowy górników) przenosi zaopatrzonych w hełmy górnicze, lampy i pochłaniacze turystów w niezwykły, podziemny świat.
Na poziomie 320 m. (najgłębszym) można zaznajomić się z tradycją i kulturą górniczą poprzez przyjrzenie się ekspozycjom górniczych narzędzi, lamp i sprzętu ratunkowego. Całość znajduje się w doskonale zachowanych korytarzach i komorach górniczych o łącznej długości ponad 2 km. Należy także zwrócić uwagę na bardzo ciekawą budowę geologiczną skansenu Guido. Na terenie skansenu Guido znajduje się najgłębiej położona na całym kontynencie europejskim Teatralna Scena Impresaryjna (głębokość: 320 m).Wszystko to składa się na swoisty rezerwat przyrody nieożywionej, którym jest unikatowa, zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido.

Cena biletów: poziom 170 – normalny: 21 zł, ulgowy: 18 zł; poziom 320 – normalny: 26 zł, ulgowy: 21 zł.

Godziny zjazdów pod ziemię: wt.- śr : 9:00- 14.30, czw.- sob: 9:00-20:00, ndz.: 13:30 – 18:00.

[dane z 2011]

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.